bioraznolikost.jpg

U nastojanju da podignu opću svijest o očuvanju bioraznolikosti, biološkog lanca i ugroženih vrsta, Ujedinjeni narodi proglasili su 29. prosinca 1993. godine Međunarodnim danom bioraznolikosti.
Na zasjedanju u prosincu 2000. donijeli su odluku da se on obilježava 22. svibnja, budući da je mnogim državama bilo teško isplanirati prigodne aktivnosti i proslave u razdoblju božićnog i novogodišnjeg slavlja.

Pojam biološka raznolikost označuje svu različitost života na Zemlji i obuhvaća sve gene, životinjske i biljne vrste, ekološke sustave i krajolike. Do sada je na Zemlji otkriveno 1,75 milijuna vrsta, no znanstvenici smatraju da ih je mnogo više, gotovo 13, a po nekim procjenama tri do 100 milijuna. Očuvanje okoliša i prirodne bioraznolikosti ključ je za stvaranje zdrave i održive budućnosti. Vrste danas izumiru tisuću puta brže nego što bi to bilo bez utjecaja čovjeka. Time se narušava stabilnost ekosustava čije će posljedice na kraju osjetiti čovjek. Danas se u svijetu ulažu veliki napori u popravak uništenog i povratak izgubljenog.

Prema nekim istraživanjima u EU, najčešći uzročnici negativnih promjena u prirodi su nekontrolirane poljoprivredne djelatnosti, isušivanje rijeka i jezera i crpljenje voda.

Sve su vrste, uključujući i čovjeka, dio raznolikog ekosustava u kojemu svatko ima svoju ulogu, a svaki poremećaj bioraznolikosti može imati dalekosežne posljedice kako na same ekosustave, tako i na ljudske živote. Biološka raznolikost globalna je imovina neprocjenjivo važna za sadašnje i buduće generacije.

Šumsko gospodarsko društvo “Hercegbosanske šume” d.o.o. Kupres se opredijelilo na području svih šumsko gospodarskih područja—šumarija uskladiti sve aktivnosti gospodarenja šumskim resursima sa principima i kriterijima međunarodno priznatog programa certificiranja FSCTM (Forest Stewardship CouncilTM). FSC certifikat posjedujemo od 27.studenog 2012.godine.
FSCTM certificiranje se provodi prema principima koji su strogi u vezi s ekologijom i općenito utjecajem na okoliš.

Tako VI (šesti) princip Utjecaj na okoliš, podrazumijeva i naglašava kako (Gospodarenje šumom mora očuvati biološku raznovrsnost i s njom povezane vrijednosti, vodne resurse, tlo i jedinstvene i osjetljive ekosisteme i pejzaže, te time održavati ekološke funkcije i cjelovitost šume)
Procjena utjecaja na okoliš, zaštita rijetkih i ugroženih vrsta i staništa, Ekološke funkcije i vrijednosti moraju ostati netaknute, poboljšane ili vraćene u prijašnje stanje

Zaštita reprezentativnih uzoraka ekosustava, pisane smjernice za zaštitu, promovirati razvoj i primjenu ekološki prihvatljivih metoda, ekološki prihvatljiv način korištenja kemijskih sredstava i sl.
Pored redovnih aktivnosti u rastućem trendu bavimo se i specifičnim poslovima kao što su izdvajanje i briga o zaštićenim područjima, uređenjem park-šuma i izvorišta,biološkom sanacijom deponija, sanacijom požarišta, unapređenjem genetičke vrijednosti šuma i bioraznolikosti, monitoringom ugroženih biljnih i životinjskih vrsta kao i edukacijom građana,posebno učenika, o podizanju ekološke svijesti.
Smatramo da je to naš doprinos biološkoj raznolikosti!