IUCN crvena lista

IUCN CRVENA LISTA BOSNE I HERCEGOVINE

LC-najmanje zabrinjavajuća; NT-gotovo ugrožena; VU-ranjiva ili osjetljiva; EN-ugrožena; CR-jako ugrožena; EW-izumrla u divljini; EX-izumrla.

R. Br.

Naziv

Stanje

1.

Acipenser ruthenus L.-kečiga

VU

2.

Aegypius monachus L.-sup starješina ili crni strvinar

NT

3.

Alona hercegovinae Brancelj-

VU

4.

Anser erythropus L.-mala guska

VU

5.

Aquila clanga Pallas-orao klokotaš

VU

6.

Aquila heliaca Savigny-orao krstaš

VU

7.

Aspius aspius L.-bolen

DD

8.

Aulopyge huegelii Heck.-oštrulj

EN

9.

Austropotamobius pallipes Lereb.-bjelonogi rak

VU

10.

Austropotamobius torrentium Schr.-potočni rak

VU

11.

Aythya nyroca Gülden.-patka njorka

NT

12.

Barbastella barbastellus Schre.-širokouhi mračnjak

VU

13.

Branta ruficollis Pall.-crvenovrata guska

VU

14.

Carcharhinus brachyurus Günt.-brončani pas

NT

15.

Carcharodon carcharias L.-velika bijela psina

VU

16.

Cobitis elongata Heckel & Kner-veliki vijun

DD

17.

Cobitis narentana Karaman-neretvanski vijun

VU

18.

Coracias garrulus L.-zlatovrana

NT

19.

Crex crex L.-kosac

NT

20.

Dinaromys bogdanovi Martino-dinarski voluhar

LR/NT

21.

Dryomys nitedula Pall.-gorski puh

LR/NT

22.

Dytiscus latissimus Blunck-velika leđna buba

VU

23.

Eliomys quercinus L.-vrtni puh

VU

24.

Emys orbicularis L.-barska kornjača

LR/NT

25.

Epinephelus marginatus Lowe-kirnja

EN

26.

Eudontomyzon danfordi Regan-dunavska paklara

LR/NT

27.

Falco naumanni Fleis.-bjelonokta vjetruša

VU

28.

Falco vespertinus L.-crvenonoga vjetruša

NT

29.

Galeorhinus galeus L.-butor

VU

30.

Gallinago media Latham-šljuka livadarka

NT

31.

Glis glis L.-sivi puh

LR/NT

32.

Gobio albipinnatus Lukasch-bijeloperajna krkuša

DD

33.

Grampus griseus G.Cuvier-glavati dupin

DD

34.

Graphoderus bilineatus Galewski-vodeni kornjaš

VU

35.

Hexanchus griseus Bonn.-sivi morski pas

LR/NT

36.

Hucho hucho L.-mladica

EN

37.

Chalcalburnus chalcoides Gülden.-velika pliska

DD

38.

Chionomys nivalis Martins-planinska voluharica

LR/NT

39.

Chirocephalus reiseri Marcus-

VU

40.

Chondrostoma knerii Heck.- neretvanska podustva

VU

41.

Chondrostoma phoxinus Heck.-podbila

EN

42.

Knipowitschia croatica Mrak.& Schneider-hrvatski glavočić

VU

43.

Lacerta mosorensis Kolom.-mosorski gušter

VU

44.

Limosa limosa L.-crnorepa muljača

NT

45.

Lutra lutra L.-riječna vidra

NT

46.

Lycaena ottomanus Lefčbvre-grčki plavac

VU

47.

Maculinea alcon Denis&Schiff.-močvarni plavac

LR/NT

48.

Marmaronetta angustirostris Ménétriés-pjegava patka

VU

49.

Micromys minutus Pall.-patuljasti miš

LR/NT

50.

Microtus thomasi Barr.-Hamil.-Tomasova voluharica

LR/NT

51.

Milvus milvus L.-crvenkasta lunja

NT

52.

Misgurnus fossilis Berg-čikov, piškor kamenjar

LR/NT

53.

Mus spicilegus Petenyi.-miš humkaš

LR/NT

54.

Muscardinus avellanarius L.-puh orašar

LR/NT

55.

Mycteroperca rubra Bloch-češljasta kirnja

DD

56.

Myotis bechsteinii Kuhl-velikouhi šišmiš

VU

57.

Myotis capaccinii Bonap.-dugonogi šišmiš

VU

58.

Myotis emarginatus É.Geoff.-riđi šišmiš

VU

59.

Nannospalax leucodon Nord.-sljepaš

VU

60.

Neogobius kessleri Günt.-kesslerov okruljak,glavočić

DD

61.

Numenius tenuirostris Vieillot-pozviždač ulijevac

CR

62.

Nyctalus lasiopterus Schre.-veliki večernjak

LR/NT

63.

Nyctalus leisleri Kuhl-dugouhi šišmiš

LR/NT

64.

Oxyura leucocephala Scopoli-bjeloglava patka

EN

65.

Pelecanus crispus Bruch-nesita,kudravi pelikan

VU

66.

Phoxinellus adspersus Heck.-imotska gaovica

VU

67.

Phoxinellus alepidotus Heck.-pijurica

EN

68.

Phoxinellus ghetaldii Stein.-popovska gaovica

VU

69.

Phoxinellus metohiensis Stein.-gatačka gaovica

VU

70.

Phoxinellus pseudalepidotus Bogu.& Zupan.-prikanac, pijurica

VU

71.

Picea omorika (Pančić) Purk.-Pančićeva omorika

VU

72.

Proteus anguinus Laurenti.-čovječja ribica

VU

73.

Pteromylaeus bovinus Geoff. St. Hilaire-golub ćukan

DD

74.

Raja clavata L.-raža kamenica

LR/NT

75.

Rhinolophus euryale Blasius-južni potkovnjak

VU

76.

Rhinolophus ferrumequinum Schre.-veliki potkovnjak

LR/NT

77.

Rhinolophus mehelyi Matschie-Meheljev potkovnjak

VU

78.

Sabanejewia aurata De Filippi-sekavec zlatasti

DD

79.

Salmothymus obtusirostris Heck.-mekousna pastrva

EN

80.

Sciurus vulgaris L.-crvena vjeverica

NT

81.

Sphyrna mokarran Rüppell-vrsta mlata

DD

82.

Sphyrna zygaena L.-jaram, mlat

LR/NT

83.

Squalius microlepis Heck.-masnica ili makal

EN

84.

Squalius svallize Heck.& Kner-sval, svalić

VU

85.

Squalus acanthias L.-kostelj

VU

86.

Squatina oculata Bona.-sklat žutan

EN

87.

Squatina squatina L.-sklat sivac

CR

88.

Stizostedion volgensis Gmelin-smuđ kamenjar

DD

89.

Stygodiaptomus kieferi Petkovski

VU

90.

Stygodiaptomus petkovskii Brancelj

VU

91.

Testudo hermanni Gmelin-obična čančara

LR/NT

92.

Triturus dobrogicus Kiritz.-dunavski vodenjak

NT

93.

Troglocaris anophthalmus Kollar.-špiljska kozica

VU

94.

Umbra krameri Walbaum-crnka

VU

95.

Viburnum maculatum Pantz.-pjegava čibukovina

DD

96.

Vipera ursinii Bona.-orsinijeva ljutica

EN

97.

Zingel streber Siebold-mali vretenac

VU

98.

Zingel zingel L.-veliki vretenac

VU